fbpx

Recenzja książki „Kto fałszuje Jezusa?”

«Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu». Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego. (Mt 28, 13-15)

Postać Jezusa Chrystusa wywołuje wiele kontrowersji. Tak było za czasów Jego ziemskiej działalności i tak jest również dzisiaj. Na przestrzeni dwóch tysięcy lat chyba żadna inna osoba, nie wywoływała tak wielu skrajnych emocji. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się ten niezwykły fenomen Jezusa Chrystusa? Zapewne wielu z nas w swoim życiu spotkało się z wieloma rewolucyjnymi odkryciami, nowymi sposobami interpretacji, faktami na temat Chrystusa oraz tego, jak powinniśmy dzisiaj odczytywać teksty Pisma Świętego. Wiele z tych naukowych rewelacji ma w sobie dwa cele: ośmieszyć wiarę w Zmartwychwstanie oraz przeforsować swoją niechęć do religii i wiary w Chrystusa do świata naukowych teorii jako obiektywne pewniki.

Wobec spotkania z Chrystusem nie da się przejść obojętnie. Każdy z nas potrzebuje punktu odniesienia. Jeśli za wzór do naśladowania nie uznamy Drugiej Osoby Trójcy Świętej, wtedy musimy w centrum postawić siebie, swój egoizm, czy też stworzyć sobie bożka, któremu podporządkujemy swoje życie.

Paweł Lisicki w książce Kto fałszuje Jezusa? zbiera współczesne mity i pseudonaukowe dywagacje na temat postaci Jezusa oraz z całą swoją erudycją wchodzi z nimi w polemikę. Czytając tę książkę niejednokrotnie można szerzej otworzyć oczy czy usta ze zdziwienia, jak fałszywe teorie mocno zakorzenione są w powszechnej ludzkiej świadomości. Pomimo swojej sporej objętości, bo książka posiada ponad 450 stron, czyta się ją jednym tchem. Podczas jej lektury nie raz przychodziło mi na myśl porównanie stylu autora do traktatów św. Augustyna – skrótowe przedstawienie wybranego zagadnienia, wskazanie błędów oraz odpowiedź autora. To, co rzuca się bardzo w oczy podczas czytania nowości z wydawnictwa Esprit, to zaangażowanie autora w polemikę z osobami próbującymi zafałszować prawdę o Jezusie.

Apologetyka, czyli umiejętność obrony swej wiary, to jedna z podstawowych dyscyplin teologicznych, jakiej powinniśmy się nauczyć. Zdarza się bowiem tak, że przez brak argumentów, małe zaangażowanie w poznawanie tajników i podstaw swej wiary stajemy się dość chwiejni w swych poglądach. Taką postawą dajemy przyzwolenie na rozwijanie się fałszu, również wśród wierzących. Książka Pawła Lisickiego Kto fałszuje Jezusa? z całą pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy mają w sobie odwagę obrony wartości i tego, w co wierzą. Jesteśmy pewni, że po tę pozycję powinni sięgnąć i młodsi, i starsi oraz Ci, którym wiara katolicka jest dobrze znana, a także te osoby, które dopiero poznają chrześcijaństwo lub mają zamiar je poznać.

Joanna i Dawid Stacherżak
Joanna i Dawid Stacherżak
Małżeństwo teologów i organistów. Wspólnie prowadzą bloga „Korepetycje teologiczne”. Miłośnicy kawy i dobrej książki. Aktualnie uczą się w Studium Życia Rodzinnego, w którym przygotowują się na przyszłych doradców rodzinnych.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne