fbpx

Słowniczek teologiczny – Agape

Kolejne hasło do słowniczka teologicznego, z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wieczerza wigilijna 24. grudnia przypomina dawne agapy, na których chrześcijanie gromadzili się w wieczór przed dniem świątecznym, by poprzez czuwanie, modlitwy i śpiewy przygotować się na obchody święta.

1.Co to znaczy?

Agape – termin wywodzący się z języka starogreckiego, oznacza najwyższą formę miłości, jaką jest: miłość braterska, miłość ludzi do Boga i Boga do ludzi. W Chrześcijaństwie dotyczy przede wszystkim bezgranicznej, bezwarunkowej miłości Chrystusowej. W pierwszych wiekach, liczbą mnogą (agapa) określano wspólny posiłek (czy też braterską ucztę) o charakterze duchowym, mającą wytworzyć jedność wśród członków wspólnoty.

2.Co mówi nam Pismo Święte?

Agape uzdalnia drugą osobę do miłości. Jest to także miłość ofiarna, miłość jako dar. „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący (…)” [1 Kr 13]. Miłość ta pochodzi z i od Boga, którego naturą jest miłość: „Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością” [1 J 4,8]. Agape to też nasza miłość do Boga (Łk 10,27), wierny szacunek sługi do swojego Pana (Mt 6,24) oraz przywiązanie człowieka do tego świata (J 3,19).

3.Ciekawostki

  • Oprócz agape, istnieje jeszcze kilka starożytnych określeń miłości. Philia (przyjaźń, miłość braterska), eros (miłość intymna) oraz storge (miłość wynikająca z przynależności),
  • Martin Luther King uznawał agape za formę miłości pozbawioną podziałów, która miała stanowić remedium na polaryzację społeczną, kulturową i religijną. Agape u Kinga stało się wyrazem walki z nacjonalistycznym i ksenofobicznym społeczeństwem,
  • Z koncepcji agape korzystają psycholodzy, traktując ją jako rodzaj relacji między partnerami, członkami rodziny, czy najbliższymi osobami.

4.Co przedstawia grafika?

Fresk paleochrześcijański przedstawiający wspólną ucztę chrześcijan w Święto Agape. Znaleziony w katakumbach Świętych Marceliny i Piotra w Rzymie. Na obrazie możemy zobaczyć między innymi postać kobiety trzymającej w dłoniach kielich.

Filip Jaworski
Filip Jaworski
Z wykształcenia socjolog, aktualnie student filozofii oraz Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne