fbpx

Wielkanocne propozycje filmowe

Święta Wielkanocne to najważniejszy okres dla każdego katolika. Oprócz religijnych praktyk, a przy tym duchowego przeżywania tego wyjątkowego czasu, przeważnie zyskujemy także chwilę dla samych siebie – na odpoczynek od codziennego zgiełku. Może warto zatem po zimie naładować trochę akumulatory i wyjść na spacer, a wieczorem obejrzeć jakiś film? Mamy dla was kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę podczas tego święta.

Małe kobietki – HBO go

Przedstawiona opowieść nie niesie w sobie nic nadzwyczajnego. Ot prosta historia dorastania czterech sióstr March, opowiedziana z perspektywy „drugiej w kolejności” Jo. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, córkami zajmuje się matka, wychowując je na niezależne, świadome swojej wartości, młode kobietki. Rodzinne perypetie, różnice charakteru, pierwsze miłości i dylematy z tym związane pokazane są w subtelny sposób. Wszystko gra tutaj jak należy, a całość ogląda się z przyjemnością. Być może to zasługa lekkiego scenariusza, dobranych w punkt lokacji i elementów scenografii, a może autentycznej gry aktorskiej. Reżyserka Greta Gerwig, jak mało kto potrafi poruszać tematy feminizmu. Nie staje ona po żadnej ze stron, a dziewiętnastowieczna historia w jej rękach nabiera uniwersalnego wymiaru. Aktorzy wypadają fenomenalnie. Czuć panującą między nimi chemię. Aż chce się wejść w tę historie i przeżywać ją razem z bohaterkami.

Myślę, że warto poświęcić dwie godziny i poznać inspirującą historię „Małych kobietek”.

Czas na miłość – Netflix

A co, jeśli w 21. urodziny dowiedzielibyście się, że możecie przenosić się w czasie do dowolnego miejsca w przeszłości i potem wrócić z powrotem? Taką tajemnicę zdradził Timowi jego ojciec. Każdy mężczyzna w ich rodzinie posiadał ten wyjątkowy talent. Tim, nieśmiały chłopak, postanawia wykorzystać dar do zdobycia wymarzonej dziewczyny. Przenosiny w czasie dają mu szanse na wypracowanie idealnego podrywu. Każde potknięcie można naprawić, a nawet przekuć na swoją korzyść. Jednak takie podróże to nie tylko pozytywy. I tego chłopak musi się jeszcze nauczyć.

Zabawna komedia romantyczna z ciekawym pomysłem fabularnym i pozytywnym przesłaniem. Do tego jedna z najbardziej pociągających par aktorskich. Rachel McAdams i Domhnall Gleeson sprawiają wrażenie jakby byli dla siebie stworzeni; tę chemię widać na ekranie. Ciepłe, czasami absurdalne poczucie humoru oraz para głównych bohaterów sprawia, że mam słabość do tego filmu i lubię do niego wracać.

Jeśli jeszcze nie widzieliście to warto nadrobić. Może was też zarażą swoim optymizmem.

W głowie się nie mieści – HBO go

Jak oswoić nasze emocje? Skąd się biorą smutek, strach, obrzydzenie i gniew? Dlaczego nie możemy być cały czas szczęśliwi? Twórcy zaglądają do głowy Riley i śledzą rozwój emocji kiełkujących w jej dziecięcej główce. Reżyser porusza tematy traumatyczne i niezrozumiałe dla dziecka, z którymi dziewczynka musi się zmierzyć. Przeprowadzka do innego domu, zmiana szkoły i aklimatyzacja w nowym środowisku. Dzięki wyjątkowej wrażliwości Pete Docter, możemy obserwować proces tworzenia pierwszych pasji, przyjaźni, młodzieńczych miłości. Animacja pozwala również zrozumieć, jak tworzą się nasze wspomnienia i lęki.

Oczywiście nie jest to poradnik psychologiczny i musimy traktować zawarte tu rewelacje z przymrużeniem oka. Nie mniej warto poświęcić chwilę czasu i zagłębić się w ten wyjątkowy, wewnętrzny świat. Może ta zabawna „bajeczka” zainspiruje nas do przyjrzenia się lepiej swoim własnym emocjom.

Jeżeli posiadacie dzieci to jest to idealna propozycja do nadrobienia. Ale dorośli również będą się świetnie bawić. A i nie zapomnijcie o przygotowaniu chusteczek bo to Pixar. A oni już nas przyzwyczaili, że będzie wzruszająco. 

A tym co lubią nieco mocniejsze klimaty z pewnością spodoba się „O wszystko zadbam” od Netflixa. Historia kobiety zajmującej się wyłudzaniem majątków od starszych, zniedołężniałych osób. Biznes idzie świetnie do momentu jak trafia na staruszkę powiązaną z rosyjską mafią. Ciekawa, lekka i zabawna komedia kryminalna z niebanalnym scenariuszem i świetnie dobranymi aktorami. Czego chcieć więcej? Dobra rozrywka na wieczór, którą ogląda się bez chwili znużenia.

Mateusz Łękawski
Mateusz Łękawski
Z wykształcenia ekonomista z zamiłowania poeta i krytyk filmowy. Pasjonat rozmów z drugim człowiekiem i X muzy. Autor bloga „Przemyślenia przy twarożku”. Na łamach LUX portalu postara się połączyć wiarę ze światem filmu. Mix nie zawsze oczywisty.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne