fbpx

Do Ciebie pieśnią wołam Panie

Ponoć kto śpiewa, dwa razy się modli. Dziś chciałbym zaprezentować piosenki artystów, którzy zdają się wyznawać tę maksymę.

Siódemka w Biblii jest liczbą doskonałą, pełną, dlatego przed Wami siedem swoistych modlitw muzycznych.

1. Sanah – „Rozwijając Rilkego”, autor: tekstu: Jacek Cygan (https://youtu.be/HJ2BQaJhRag).

Jacek Cygan wymienia tu rzeczy, które Bóg straci, kiedy przestaniemy się modlić. Podmiot liryczny zwraca się do Stwórcy bezpośrednio. Jego słowa o znikaniu naszych modlitw same stają się osobliwą rozmową z Najwyższym. To konkluzja o tym, jak ulotne są nasze gesty i słowa. Przemijalne jak człowiek – kwiat. Ledwie dotknie go wiatr, a już nie ma po nim śladu (Ps 103, 15 – 16). Jednak mimo to warto się modlić i wierzyć, że Bóg zdąży „złapać” nasze modlitwy.

2. Sanah – „Hymn”, autor tekstu: Juliusz Słowacki (https://youtu.be/WxtseR03lzY).

W modlitwie można też mówić o emocjach. Przykładem tego jest wiersz Juliusza Słowackiego „Hymn”. Podmiot liryczny mówi w nim o swoim smutku. Dostrzega On Boże dary i cuda, jednak nie cieszą go. Jest bliski płaczu. Mimo to ma w sobie tyle siły, żeby otworzyć swoje serce przed Bogiem. Opowiada mu o swoich trudnych doświadczeniach życiowych i wątpliwościach.

Posługując się chrześcijańską terminologią, można by rzec, że osoba mówiąca w wierszu doświadcza tzw. „pustyni duchowej”, acedii. Jest to więc przykład modlitwy w trudnościach. Warto podjąć próbę rozmowy z Bogiem właśnie w tym czasie.

3. Breakout – „Modlitwa”, autor tekstu Bogdan Loebl (https://youtu.be/JlTHsTamdws).

A gdyby tak móc przeżyć życie jeszcze raz. Poodkręcać wszystko, co zrobiliśmy nie tak, spróbować inaczej. Taką prośbę wysuwa Bogdan Loebl. W swojej modlitwie prosi On Boga o nową, ostatnią już szansę. Pragnieniem podmiotu lirycznego jest nowe życie. W swoich błaganiach obiecuje, że nie zmarnuje już ani chwili. Z jego pieśni wypływa przemożna wiara we wszechmoc Bożą. Autor szanuje wolę Boga. Uznaje, że jeśli Bóg nie chce dać mu nowego życia, to prosi chociaż o ponownie przeżytą miłość. Tekst pisany przez ateistę jest jedną z najbardziej przejmujących modlitw polskiej muzyki rozrywkowej.

4. T Love – „Bóg” (https://youtu.be/IeabWixUCMc).

Utwór napisany przez Muńka Staszczyka jeszcze przed jego nawróceniem. Wokalista nie boi się szczerości w rozmowie. Mówi o swoich odczuciach, o tym, że jego zdaniem Chrystus jest daleko od Niego. Opowiada Jezusowi o tym, kiedy poczuł jego obecność. Stwierdza, że często czuje jego siłę. Mimo to uważa, że Bóg jest daleko od niego. W rozmowie z Bogiem jest bezpośredni. Podejście artysty jest zbliżone do ewangelicznej zasady, aby mieć tak za tak, a nie za nie.

Ta piosenka to swoiste wołanie o przyjaźń, której wszyscy potrzebujemy najbardziej. O przyjaźń z Jezusem. To najdoskonalsza forma relacji przyjacielskiej, „na zabój” (J 15,13). Wołajmy więc o nią, tak jak robi to Muniek Staszczyk.

Zadanie:

Zdobądź się na szczerą i otwartą rozmowę z Bogiem. Jeśli masz w sobie takie pragnienie, zaproś go do swojego serca.

5. Stanisława Celińska – „Modlitwa o pokój” (https://youtu.be/Xh-HTjB6X00).

W jakiej intencji modli się człowiek, gdy wszystko ma?

Przed Państwem modlitwa osoby dojrzałej, spełnionej.

Pani Stanisława Celińska otrzymała od Boga talent, siłę i spełnienie. Jak twierdzi, niczego jej nie brak. Modli się więc o pokój na świecie. Intencja ta jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, gdy wojna toczy się tak blisko naszego kraju. Pamiętajmy w naszych rozmowach z Bogiem o ofiarach konfliktów zbrojnych.

6. Kamil Bednarek- Bądź przy mnie (https://youtu.be/nYEHKcS3v8A).

Kamil Bednarek pyta: „Jak dziś odnaleźć siebie, gdy ludzkość spowija mrok?” Jednak, jak mówi Biblia: „nad mieszkańcami kraju mroków zabłysło światło” (Iz 1, 9). I od tej pory oświeca każdą ciemność, jeśli zostanie tam wpuszczone. Piosenkarz stwierdza, że noc czeka na Niego nadaremnie. Chcę, aby  Bóg ją wyprzedził i mógłby zawołać za autorem pieśni religijnej: „Ty światłość dnia wszedłeś w moje ciemności”.

Modlitwa Kamila Bednarka to cichy szept o bycie blisko, o wiarę i wskrzeszenie odwagi. Żywiołowe rytmy piosenki dają nadzieję i rozbudzają radość z oczekiwania na przyjście Pana do naszego serca. To swoisty muzyczny adwent.

7. Ania Wyszkoni – Wiem, że jesteś tam (https://youtu.be/FMaid8-Bp1k).

Jak trwoga to do Boga. Któż z nas tego nie zna? Lecz czy nie jest tak, że czasem potrzebujemy silnego bodźca, aby zapragnąć na nowo rozmowy ze Stwórcą?

Czasem brak nam już sił i to właśnie wtedy decydujemy się zakrzyknąć: „Pomóż mi”. Ania Wyszkoni znalazła się właśnie w takiej sytuacji.

Jej modlitwa to proste, przejmujące wołanie, bez pudru, lukru i ozdobników.

Jak rapował kiedyś pewien mój znajomy: „Staramy się kroczyć wieloma ścieżkami, a ścieżka jest jedna…” (https://www.youtube.com/watch?v=yCdLGI13Ip4). Wszystkie powyższe propozycje spotykają się na autostradzie imieniem Jezus (J 14,6). Nieważne jak się modlisz, jeśli to robisz już jesteś na dobrej drodze.

Piotr Jemielity
Piotr Jemielity
Poszukiwacz znad Narwi

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne