fbpx

Wieczerza – 12 muzycznych potraw

Jestem dziś niczym Sanah. Zapraszam Was na ucztę. Liczba 12 w Biblii oznacza porządek Boży, pełnię, doskonałość. Dlatego przygotowałem dla Was 12 muzycznych potraw. Piosenki były wybierane do niniejszego przeglądu według jednego klucza – przesłanie utworu zgodne z ideą chrześcijaństwa. Poniższa strawa duchowa została sporządzona według najlepszych receptur. Życzę smacznego.

1. Sound and Grace – 100

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Dzieją się mimowolnie. Nie możemy ich przewidzieć. Są jednak i takie sytuacje, które zależą od nas. Możemy zwolnić w codziennej gonitwie, ponieważ w godzinie próby i tak nie weźmiemy ze sobą rzeczy, za którymi gonimy. Tak naprawdę najcenniejsze co mamy, to czas. Dopóki żyjemy, możemy wziąć go w swoje ręce.

Czas ucieka, a my już nie musimy, bo jest w nas Mistrz. Jego obecność sprawia, że możemy być sobą, czyli Dziećmi Bożymi. Gdyby tylko w to uwierzyć…

2. Moa – Ile udźwignie niebo

Jak bardzo pojemne jest niebo? Ile naszych modlitw jest w stanie wytrzymać? Czy udźwignie także łzy? Przed takimi pytaniami staje podmiot liryczny w tekście autorstwa Marty Fitowskiej. Pozostawia je jednak bez odpowiedzi. W jego opowieści duchowa zima usypia rozdartych wewnętrznie. Opanowuje ona ich świat i dopóki nie przeminie, to pozostaną oni samotnie w ciszy.

Osoba mówiąca w tekście przekonuje, że ze wszystkich sił odnajdzie Boga, gdy przyjdzie czas porozmawiać ze Stwórcą i opowie mu, że to nie łatwe być osobą, która ożywia świat, wnosi wiosnę w życie innych.

3. De su – Życie cudem jest.

To piosenka o odkryciu wartości życia i zachwycie nad każdą najmniejszą jego cząstką. To także utwór o byciu światłem dla innych, o byciu zmianą i o ważności naszych wyborów oraz o tym, że już nie musimy się dawać pokonywać światu, bo odkryliśmy sens i cud życia, a przecież to Bóg zwyciężył świat.

4. Mesajah – Każdego dnia

We Wspólnocie, do której należę refren tej piosenki śpiewa się tak: „Każdego dnia dziękuję Boże za to, że Cię mam”. To całkowicie zmienia perspektywę. Utwór z historii o gorącym uczuciu do kobiety zmienia się w opowieść o równie płomiennej miłości do Boga.

Czy dziękujemy Stwórcy za to, że jest? Za to, że nie zostawia nas samych? Czasem to trudne, lecz co by było, gdybyśmy uczynili z tego nawyk? Czy słowa tej piosenki nie zmieniłyby także perspektywy, w której my się znajdujemy?

Zadanie: Będę dziś dziękował Bogu za to, że jest.

5. Bajm – Dziesięć przykazań

Każdy dzień jest nową szansą, czystą kartą. Grunt to poszukać w sobie dobra, które jest w naszej duszy, pomimo tego, że świat kieruje nas w stronę zła.

Życie i miłość to upokarzające gry, jednak jest nadzieja, że zdobędziemy szczyt marzeń i przestaniemy się bać, zanim ludzie zmienią nasz los w kiepski film. Tą granicą szczęścia jest 10 przykazań. Więcej nie zdoła osiągnąć żaden człowiek.

6. Mrozu – Szerokie wody

Czasem Bóg dopuszcza sztorm dlatego, że sami nie zostawilibyśmy tego, co nas blokuje przed wyruszeniem na szerokie wody.

Myślimy potem, że to my wspaniałomyślnie wołamy, żeby Bóg nas na nie zabrał, a to element większego planu i Stwórca wie, że potrzebujemy silnego bodźca, aby się do Niego zwrócić. Zna nasze rany i słabości. Tylko On może je zaleczyć. Grunt to otrząsnąć się po stracie i zawołać: „Wpłyń na mnie”. Nie mamy przecież nic do stracenia.

7. Grubson – Na szczycie

Kiedyś słyszałem takie życzenia: „Obyśmy spotkali się najpóźniej w niebie”. Osoba mówiąca w piosence Grubsona nie życzy, nie gdyba, ona ma pewność, która ma źródło w głębi duszy. Świat nas rani, jednak dzięki informacji, że kiedyś się spotkamy w lepszym świecie, możemy być ponadto.

8. Bartas Szymoniak – Wojownik z miłości

Według Bartasa Szymoniaka motywacja, jaką jest miłość nie przyświeca wszystkiemu i wszystkim, jednak to my decydujemy czy w naszych działaniach będziemy się kierowali dobrem.

Artysta śpiewa o tym, że mamy jedno życie, więc szkoda je zmarnować. Należy być tytułowym „wojownikiem z miłości” i cierpliwie podążać swoją drogą, bo choć drogą wydaje się być długa i trudna, to koniec jest słodki.

9. Skubas – Duch

Często Duch Święty jest pomijany i mało o nim wiemy, a przecież to jedna z trzech Osób Boskich. Skubas poświęca jej parę zdań swojej piosenki. Duch Boży jawi się w niej jako Bóg, który jest bliski. Jest obecny. Trwa przy podmiocie lirycznym. Zapewnia mu bezpieczeństwo. Jedyny warunek to oddanie mu steru naszego życia. My także możemy to zrobić i stać się w zamian „beztroskim dzieckiem”, pytanie: Czy chcemy?

10. Stanisław Soyka – Tolerancja

Utwór ten jest zgodny z ideą chrześcijaństwa, zawartą w Ewangelii, ponieważ mówi o tym, że większą korzyść jest w dawaniu, niż braniu (Dz 20, 35). Stanisław Soyka śpiewa także o policzonych włosach na głowie (Łk 12, 7). Przypomina zdanie z historii o jawnogrzesznicy (J 8, 7). W jego piosence słyszymy o otwieraniu się na drugiego człowieka, o przezwyciężaniu bierności i konieczności dawania z siebie. Pokazuje ona prawdę o tym, że raj jest blisko, jeśli my zbliżamy się do innych

11. Kaśka Sochacka – Trochę tu pusto

Zawsze można zacząć od początku, wrócić do źródła. Nigdy nie jest za późno. Jednakże już od czasów żony Lota wiemy, żeby nie oglądać się za starym życiem, za przeszłością, nie rozpamiętywać, bo to może mieć złe konsekwencje  (Rdz 19, 26).

Recepta Kaśki Sochackiej na nowe życie jest prosta: nie karm się złem, nie zadręczaj się złymi myślami, nie wyklinaj i uwierz.

12. Igor Herbut – Wdzięczność

Igor Herbut zwraca się do każdego bezpośrednio. Życzy odważnych decyzji. Podkreśla, że to wątpliwości są hamulcem naszych marzeń. Jego recepta na szczęście to szczerość i wdzięczność, na którą zawsze jest dobry czas.

Warto obejrzeć teledysk do tej piosenki, gdyż można się tam dopatrzeć wielu odniesień do chrześcijaństwa.

Jak widać, muzyka nie musi być określana jako chrześcijańska, aby odnaleźć w niej treści zbliżone do przesłania Ewangelii. Jest wiele takich utworów. To tylko mały wycinek. Zapraszam do szukania i eksplorowania polskiej muzyki rozrywkowej, bowiem kto szuka, ten znajdzie (Mt 7, 7).

Piotr Jemielity
Piotr Jemielity
Poszukiwacz znad Narwi

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne