fbpx

„Miejcie odwagę żyć dla miłości..” – Europejskie Spotkanie Młodych Taizé

Jezus powiedział: „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Czym jest Europejskie Spotkanie Młodych Taizé?

Niesamowitym doświadczeniem jedności pośród różnorodności. Coś, czego dzisiaj tak bardzo brakuje w świecie chrześcijan i w naszym codziennym życiu. Czas spędzony w ciągu tych paru dni na Taizé jest pełen gościnności i czerpania z otwartości serc nieznanych nam wcześniej ludzi. Zaskoczeniem jest także prostota serc i cisza która rozlewa się na wszystkie osoby dzięki posłudze Braci z Taizé. Bracia utrzymują się z własnej pracy, nie przyjmują darowizn ani rodzinnych spadków.

Wracając myślami do Spotkania we Wrocławiu w 2019 r. niesamowitymi doświadczeniami były dla mnie drobne gesty dobroci każdego dnia. Nie przyszło mi do głowy, żeby zapytać się otaczających mnie osób z jakich są denominacji. Wspólnie szliśmy do adoracji Krzyża, jedliśmy na podłodze pierogi, śpiewaliśmy kanony i chodziliśmy na warsztaty. Nie przeszkadzały nam żadne podziały ani stereotypy. Czy to jest dzisiaj możliwe?

Na pewno wielu z was spotkało się z negatywnym wydźwiękiem słowa „ekumenizm”*. Czytając wypowiedzi na forach internetowych można nie poznać całej Prawdy. Dopiero doświadczenie sprawia, że pragnie się tej jedności. Tak też było ze mną, kiedy świadomie wybrałam szacunek i miłość do innych denominacji, nie tylko katolików. Śmiało mogę stwierdzić, że umiejętność przyjmowania drugiego człowieka z jego opiniami i być może innymi tradycjami jest niezwykle rozwojowa. Jedność w różnorodności kształtuje serce, spójrzmy na nasze środowisko – lubimy tych, którzy mają podobny światopogląd i zdanie na dany temat. Co z tymi osobami, które wykluczamy i świadomie robimy się na nie obojętni?

Wierzę, że spotkania takie jak Taizé mogą nas wzbogacać, otwierać na wzajemną pomoc i pomóc jeszcze bardziej wsłuchiwać się w siebie nawzajem bez roztrząsania poglądów i szukania pożytku tylko dla siebie.

Miejmy nadzieję, że zobaczymy się za rok już na żywo. Tymczasem zapraszam do skorzystania z możliwości doświadczenia tego spotkania w formie online.

*Ekumenizm lub ruch ekumeniczny (z gr. οικουμένη oikumene „zamieszkana ziemia”) – ruch pomiędzy różnymi tradycjami chrześcijaństwa dążący do rozwinięcia bliższej współpracy i lepszego zrozumienia. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa. Źródło: Wikipedia. #taize #taize2020

Kasia Partyńska
Kasia Partyńska
Odpowiada za instagram LUX Portalu. Chętna służyć najsłabszym, odrzuconym i wszystkim, których po ludzku nie rozumie, ale z pomocą Boga chce rozumieć i kochać. Zajmuje się Studencką Alpha Katowice przy dominikanach i prowadzi profil @Uratowana na Instagramie.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne