fbpx

Katolicka produkcja na szczycie listy podcastów Apple!

Podcast „Bible-in-a-year”, zdążył już nawet wyprzedzić produkcję New York Times. Co właściwie z nią wygrało?

Od 2 lutego 2021 r. to katolicki podcast z księdzem czytającym Biblię znalazł się na topie listy podcastów Apple. Podcasty te składają się z trzech części: czytania, refleksji i modlitwy. Odcinki trwają od 15-25 min. i będą publikowane na każdy dzień roku.

Mike Schmitz – bo tak brzmi nazwisko czytającego księdza, działa z Ascension Press już od dawna, jednak to właśnie ta produkcja przykuła uwagę słuchaczy. Co jest w niej takiego wyjątkowego?

To, co często przeszkadza ludziom czytającym Księgę Rodzaju, Wyjścia czy Liczb to to, że nagle przechodzą do Księgi Kapłańskiej i czują: …chwila, zgubiłem wątek.” – komentuje ks. Schmitz.

Kluczem jest narracja. Ta, której podjęli się autorzy przedstawia Biblię w sposób, który łączy wątki.

A więc jedną z rzeczy, które robi, jest to, że łączy ludzi w stylu: „Och, ok, teraz to ma sens, że tutaj jesteś na pustyni i dlatego czytamy Księgę Kapłańską, ponieważ właśnie tam Bóg chce dać swojemu ludowi prawo dotyczące przybytku”.

Podejście oparte na osi czasu – oto, co przyciąga słuchaczy. Nie będą musieli czekać do późnej pory roku, żeby usłyszeć o Chrystusie.

Żeby temu zapobiec twórcy przygotowali też tzw. mesjańskie „checkpoints”, które przybliżą słuchaczowi postać Jezusa. Pierwszy pojawi się po 90 dniach i będzie polegał na omawianiu Ewangelii św. Jana przez około tydzień. Dodajmy – w przerwie między Starym Testamentem.

Katolicy w Ameryce rzadziej czytają Biblię niż protestanci. Jak komentuje to narrator sławnego podcastu?

A więc jedną z rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, jest głośne czytanie Biblii, a więc przyzwyczailiśmy się, że Biblia jest, jak powiedziałem, głoszona (na Mszy Świętej). I myślę, że może z tego powodu zasiadamy trochę na laurach i niekoniecznie zagłębiamy się i zadajemy wszystkie pytania dotyczące, no wiesz, tłumaczeń, kontekstów i tak dalej” – dodaje ksiądz w wywiadzie z CNA.

Mimo tego zauważa też „odczuwalny głód wiedzy” i ma nadzieję, że jego podcast z unikalnym formatowaniem historii zbawienia ułatwi jej odbiór. Jak podaje amerykańska lista podcastów Apple, udało się.

Wioletta Kurzydło
Wioletta Kurzydło
Filolog, miłośniczka natury. Najchętniej widzi się w ogródku z dobrą książką.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne