fbpx

Kenoza – z czym to się je? Kolejne hasło słowniczka

1. Co to znaczy?

Kenoza (z języka greckiego – ogołocenie, unicestwienie, zniweczenie) oznacza dobrowolne, zbawcze uniżenie się Chrystusa w swoim wcieleniu. Swoisty szczyt kenozy następuje w momencie męki i śmierci Jezusa na krzyżu.

2. Co mówi nam Pismo Święte?

Jezus przyjął ludzką postać i uniżył się do nas. Przyszedł z chwały w niebie, stając się człowiekiem, który umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, wedle woli Ojca. „On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej.” (Flp 2, 6-8).

3. Ciekawostki.

  • katolicki teolog Hans Urs von Balthasar twierdził, że do właściwego zrozumienia kenozy konieczne jest dostrzeżenie w niej aktu miłości. Po śmierci Chrystusa „śmierć otrzymała zupełnie inne znaczenie. Może ona stać się dla nas wyrazem naszej najczystszej i najży­wotniejszej miłości”,
  • niektórzy teologowie protestanccy rozumieli kenozę jako porzucenie przez Chrystusa jego atrybutów boskich.

4. Co przedstawia grafika?

Obraz Chrystus w grobie autorstwa Hansa Holbeina przedstawia martwe ciało Chrystusa złożone w grobie. Ciało nie posiada żadnych atrybutów boskości, przypomina zwłoki (noszące już pierwsze ślady rozkładu) zwykłego człowieka, zamęczonego na śmierć. Obraz Holbeina akcentuje tym sposobem ludzką naturę Chrystusa. Obraz ten wyjątkowo zafascynował Fiodora Dostojewskiego, który w powieści „Idiota” kontrowersyjnie sugeruje, że podczas oglądania dzieła można stracić wiarę w Boskość Chrystusa.

Filip Jaworski
Filip Jaworski
Z wykształcenia socjolog, aktualnie student filozofii oraz Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne