fbpx

Lilia – kwiat niewinności

Artykuł z cyklu „Zapachy Biblii”, we współpracy z internetowym sklepem Poślij Mnie! (!dla czytelników rabat na świece biblijne!)

Słodki, niezwykle intensywny zapach; czasem określany jako elegancki i wyrafinowany. Bajeczne kolory i kształty. Obecność w wielu kulturach od niepamiętnych czasów i nader bogata symbolika. Lilia – bo to jej dotyczą wymienione cechy – stanowić będzie motyw przewodni niniejszego artykułu z serii „Zapachy biblijne”. Zdaje się bowiem, że to właśnie z Pisma Świętego najbardziej wybrzmiewa majestat i urzekające piękno tego kwiatu. Jeśli natomiast zechcielibyście – drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki – jeszcze bardziej wejść w biblijną rzeczywistość i poczuć (dosłownie poczuć!) zapachy opisywane na kartach Starego i Nowego Testamentu, to serdecznie polecam biblijne świece sojowe oferowane przez sklep Poślij Mnie. Specjalnie dla czytelników/czytelniczek Lux Portalu przygotowany został rabat zakupowy (na końcu artykułu)!

„Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt”

W przepięknym biblijnym tekście o miłości – wyjątkowo poetyckiej Pieśni nad Pieśniami – odwołanie do lilii pojawia się kilkakrotnie. Nie tylko oblubieniec wychwala urodę, wdzięk i szlachetność swojej oblubienicy, używając przy tym porównania do tegoż właśnie kwiatu [PnP 2,2, 4,5, 7,3], ale także oblubienica adoruje ukochanego słowami [PnP 5, 13]:

Jego policzki jak balsamiczne grzędy,
dające wzrost wonnym ziołom.
Jak lilie wargi jego,
kapiące mirrą najprzedniejszą.

Lilia pojawia się w tej księdze jako symbol najwyższego piękna, miłości oraz – także ze względu na swój biały kolor – czystości i dziewictwa. Nie bez przyczyny w modlitwach czy pieśniach maryjnych porównuje się Matkę Bożą do białego kwiatu lilii. Również w ikonografii, w scenie Zwiastowania, Archanioł Gabriel przybywa do Maryi z białą lilią. Możemy mówić tutaj o pewnego rodzaju symbolu niewinności i niepokalanego poczęcia, ale także o nadziei oczekiwania na Zbawiciela. Sama Maryja na wielu obrazach religijnych trzyma w dłoni kwitnący pęd liliowy.

Również w Nowym Testamencie pojawia się lilia. Jezus poucza swoich uczniów tymi słowami: „Przypatrzcie się liliom, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: Nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, o ileż bardziej was, małej wiary!” [Łk 12, 27-28]. Zasadnicza nauka tego fragmentu mówi o tym, aby nie przykładać zbytnich trosk do rzeczy przyziemnych i powierzchownych, lecz pokładać nadzieję w Panu, a wszystko inne zostanie nam dodane. Tutaj jednak mamy ciekawe, metaforyczne odniesienie do lilii. Jezus uświadamia uczniom, że nawet Salomon – majętny król i władca, który winien wyglądać szykownie – nie był ubrany jak… właśnie lilie. To porównanie świadczy o tym, iż kwiat ten symbolizuje tutaj coś nad wyraz dostojnego, okazałego, imponującego.

Biblijna świeca od Poślij Mnie, czyli jak pachnie kwiat niewinności

Biblijne świece sojowe oferowane przez internetowy sklep Poślij Mnie to doskonały element codziennej modlitwy, medytacji z Pismem Świętym.

Osobiście miałem przyjemność przetestować jedną z aż 28 rodzajów świec sojowych sprzedawanych w tym sklepie. Zapach świecy, którą otrzymałem (numer 19 – Lilia) jest dokładnie taki, jak zapach prawdziwego kwiatu lilii. Słodki, żywo kwiatowy i co istotne – naturalny. Z całą pewnością nie jest to nachalny, syntetyczny aromat, który drażni nos. Wręcz przeciwnie. Wydzielająca przyjemną woń świeca, niezwykle wzbogaciła moją medytację nad Bożym Słowem. Można powiedzieć, że seria artykułów „Zapachy Biblii” weszła teraz na wyższy, unikatowy poziom – osobiście mogłem poczuć czym pachnie biblia, do czego zachęcam również Ciebie.

Kompozycje zapachowe biblijnych świec Poślij Mnie, tworzone są przy użyciu naturalnych olejków eterycznych oraz ekologicznego wosku sojowego. Wykonywane są w 100% ręcznie przez załogę sklepu. Świeczka nie kopci i nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Co więcej, jak możemy przeczytać na stronie sklepu: „od 15.01 nasze świece tworzymy według nowej receptury, która sprawia że świeca ma bardziej intensywny i trwały zapach!”

Specjalny KOD RABATOWY (10% zniżki) na zakup biblijnych świec sojowych to: luxportal.

Link do zakupu: poslijmnie.com

Filip Jaworski
Filip Jaworski
Z wykształcenia socjolog, aktualnie student filozofii oraz Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii.

Przeczytaj również

Comments

Social media

Popularne